::MENU
strona główna
miejsca noclegowe
miejsca noclegowe
księgarnia
www.konkurs.gory.com.pl
jak dodać swój ośrodek?
promocja na stronach www.gory.com.pl
jak korzystać ze strony?
pasma górskie
parki narodowe
jak dojechać w góry?
bezpieczeństwo w górach
www.klub.gory.com.pl
ciekawe miejsca
galeria
galeria
linki
księga gości
kontakt
uwagi o stronie

Ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę

Proponowany trasa biegnie na całym odcinku szlakiem czerwonym. Propozycja ta skupia w sobie kilka bardzo charakterystycznych i bardzo znanych punktów tej części Karkonoszy. Szlak rozpoczynamy z centrum Szklarskiej Poręby. Najłatwiej będzie kierować się w górę główną drogą biegnącą do granicy w Jakuszycach. Właśnie tą drogą biegnie przez pewien odcinek szlak czerwony(ok. 20 min). Ten odcinek drogi nie zalicza się do ciekawych. Po drodze mijamy skałki Krucze Skały, Krzywe Baszty. Po prawej stronie mijamy Hutę Szkła "Julia". Po 200 m droga główna skręca w prawo a my dochodzimy do parkingu gdzie zatrzymuje się wiele wycieczek. Teraz idziemy cały czas prosto zgodnie ze szlakiem czarnym i czerwonym. Od tego miejsca szlak pnie się cały czas w górę aż na Szrenicę (1362 m). Dochodzimy do Rozdroża pod Kamieńczykiem, gdzie często można zakupić różne minerału występujące w Karkonoszach jak np. kryształ górski (kwarc). Od tego miejsca szlak rzeczywiście nabiera wysokości. Stromym podejściem dochodzimy do schroniska "Kamieńczyk" cały czas mając po swojej lewej mocno wcięty w podłoże wąwóz Kamieńczyka. Dochodzimy do schroniska gdzie można zrobić przerwę na zejście do Wodospadu Kamieńczyka. Ale wcześniej musimy powiadomić o tym zamiarze kogoś z personelu w schronisku, od którego otrzymamy kaski ochronne. Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach. Składa się z trzech kaskad o łącznej wysokości 27 m. Powstał w wyniku dźwignięć mas skalnych w ostatniej orogenezie (alpejskiej). Za schroniskiem wchodzimy już w granice Karkonoskiego Parku Narodowego. Aby wejść musimy kupić bilet wstępu. Ale nim wejdziemy do parku można nieco wcześniej skręcić w prawo kamienną drogą, którą dojdziemy do ruin starej skoczni narciarskiej. Wracamy do Karkonoskiego Parku Narodowego. Szlak czerwony który biegnie kamienną drogą jest na odcinku do schroniska "Na Hali Szrenickiej" bardzo monotonny - biegnie przez las. W połowie drogi na Halę Szrenicką możemy obserwować wiatrołomy - lasu regla górnego. Lasy te uległy zniszczeniu w latach 70-tych XX wieku. Doszło do tego pod wpływem emisji zanieczyszczeń z elektrowni opalanych węglem brunatnym, usytuowanych tuż za granicą kraju. Skutki widoczne są obecnie i pewnie jeszcze długo będą widoczne. Pracownicy parku starają się temu zaradzić obsadzając zniszczony obszar nowymi drzewami. Droga jest mecząca więc należy się odpoczynek w schronisku. "Na Hali Szrenickiej" (historyczna nazwa - "Nowa Śląska Buda". Powstało ono z budy pasterskiej w 1787 r. Schronisko położone jest na rozległej polanie górskiej - Hali Szrenickiej, gdzie w sezonie zimowym istnieją doskonałe warunki dla narciarzy. W budynku schroniska mieści się również stacja Karkonoskiej Grupy GOPR.Z tego miejsca już blisko na szczyt Szrenicy (1362 m). Są dwie możliwości aby wejść na Szrenicę.
Pierwsza. Należy kierować się dalej szlakiem czerwonymw górę i po ok. 15 min. skręcić w lewo na szlak czarny, który doprowadzi nas bezpośrednio na sam szczyt Szrenicy.
Druga. Za schroniskiem "Na Hali Szrenickiej" odbijamy również w lewo na szlak zielony, który biegnie równolegle do poziomic, a więc nie wymaga większego wysiłku. Do szlaku zielonego dochodzi szlak czarny ze Szrenicy, który prowadzi do grupy skałek (ostańców denudacyjnych) o nazwie Końskie Łby. Skałki są jawnym dowodem na to, iż powierzchnia Karkonoszy w ciągu całej historii geologicznej w wyniku wielu czynników geologicznych ulegała zmianom, zanim doszło do wykształcenia obecnej formy rzeźby. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Kotlinę Jeleniogórską. Zmierzając do celu napotykamy po drodze na nartostrady najdłuższą Lolobrygide ze Śnieżynką i trasę zjazdową FIS.
Szrenica jest często odwiedzanym miejscem w Karkonoszach. Znajduje się tu Schronisko i Obserwatorium Meteorologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. Szczególnie zainteresowani mogą poprosić aktualnie dyżurującego pracownika o wyjaśnienie pewnych rzeczy związanych z klimatem Karkonoszy a nawet zaprezentowanie przyrządów w ogródku meteorologicznym. Mieści się tu, podobnie jak na Hali Szrenickiej stacja Karkonoskiej Grupy GOPR. Schronisko na Szrenicy wybudowano w 1922 r. Zostało ponownie uruchomione 9 lat temu, po trwającym prawie 25 lat remoncie. Schronisko jest bardzo przyjemne. Można się dobrze posilić, wypić gorący napój, zagrać w tenisa stołowego no i oczywiście przespać. Pod szczytem mieści się również górna stacja wyciągu krzesełkowego ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Szrenica jest doskonałym miejscem wypadowym w inne części Karkonoszy - również czeskich.

powrót

::INFORMACJE

Literatura o tematyce góskiej: albumy, encyklopedie, leksykony, mapy, przewodniki, przyroda, opowiadania, literatura faktu, literatura dziecięca, humor
                       ... więcej

::INFORMACJE

Informacje o ciekawych miejscach, szlakach turystycznych i o tym wszystkim co trzeba zobaczyć będąc w górach ... więcej

::POGODA

Zobacz warunki pogodowe w górach ... więcej

::KAMERY ONLINE

W dziale "widoków" online zawsze ciekawe linki ... zobacz

::DOJAZD

Czym, dokąd, za ile? Czyli wszystko o tym jak dojechać na swój wymarzony wypoczynek ... szczegóły

Katalog Web Express

  © www.gory.com.pl 2000-2002  
ulubione startuj z www.gory.com.pl