::MENU
strona główna
miejsca noclegowe
miejsca noclegowe
księgarnia
www.konkurs.gory.com.pl
jak dodać swój ośrodek?
promocja na stronach www.gory.com.pl
jak korzystać ze strony?
pasma górskie
parki narodowe
jak dojechać w góry?
bezpieczeństwo w górach
www.klub.gory.com.pl
ciekawe miejsca
galeria
galeria
linki
księga gości
kontakt
uwagi o stronie

Karkonosze

Karkonosze są najwyższym górskim pasmem Sudetów. Najwyższą kulminacją jest Śnieżka (1602m).

  równia pod śnieżką
Równia pod Śnieżką

Pasmo to ciągnie się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie po Bramę Lubawską na wschodzie. Ku północy opada stromym stopniem do Kotliny Jeleniogórskiej, a na pn.-wsch. poprzez Przełęcz Kowarską łączy się z Rudawami Janowickimi. Przełęcz Karkonoska dzieli Karkonosze na dwie części: zachodnią i wschodnią.

 wschodnie karkonosze-w głębi Śnieżka
Wschodnie Karkonosze

Bardziej na wschód, pomiędzy Przełęczą pod Śnieżką a Sowią Przełęczą i Przełęczą Okraj, ciągnie się Kowarski Grzbiet. Wschodnie zakończenie Karkonoszy, pomiędzy przełęczą Okraj i źródliskową częścią Doliny Bobru w Bramie Lubawskiej, stanowi Lasocki Grzbiet. Lasocki Grzbiet bywa też uważany za odrębną jednostkę. Główny Grzbiet opada stromo na północ ku wyraźnemu zrównaniu na wysokości ok. 650-750 m.n.p.m., które ciągnie się od Szklarskiej Poręby po Karpacz. Za zrównaniem ciągnie się Pogórze Karkonoskie, mocno rozczłonkowane i porozcinane dolinami potoków. Pogórze Karkonoskie sięga aż po Sobieszów, Podgórzyn, Sosnówkę i Miłków. Dalej Pogórze Karkonoskie przechodzi w Kotlinę Jeleniogórską.
Karkonosze są jedynym pasmem górskim w Sudetach, w którym bardzo dobrze widać działalność lodowca podczas ostatniego zlodowacenia, które miało miejsce w plejstocenie. W miejscach zalegania przez długi czas pokrywy śnieżnej powstały nisze niwalne. Część z nich przekształciła się w kary lodowcowe - jary. Po stronie polskiej powstało sześć kotłów lodowcowych i dziesięć nisz niwalnych m.in. Kocioł Szrenicki, Łabski Kocioł, pod Śmielcem, u źródeł Polskiego Potoku i Sopotu, pod Tępym Szczytem, Kocioł Smogorni, Biały Jar, u źródeł Czerniawki, u źródeł Płóknicy pod Czarną Kopą. Efektem zlodowacenia są również rumowiska skalne typu gołoborzy (na Wielkim Szyszaku, Śnieżce, Czarnym Grzbiecie). Doskonałym przykładem działalności lodowcowej są jeziora górskie w kotłach ( np. Śnieżne Stawki w Śnieżnych Kotłach, Wielki Staw, Mały Staw)

.

Śląska Droga prowadząca w okolice Wielkiego i Małego Stawu
Droga prowadząca do Strzechy Akademickiej

Te wymienione elementy krajobrazu Karkonoszy należą do najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej popularnych wśród turystów.

wstecz

::INFORMACJE

Literatura o tematyce góskiej: albumy, encyklopedie, leksykony, mapy, przewodniki, przyroda, opowiadania, literatura faktu, literatura dziecięca, humor
                       ... więcej

::INFORMACJE

Informacje o ciekawych miejscach, szlakach turystycznych i o tym wszystkim co trzeba zobaczyć będąc w górach ... więcej

::POGODA

Zobacz warunki pogodowe w górach ... więcej

::KAMERY ONLINE

W dziale "widoków" online zawsze ciekawe linki ... zobacz

::DOJAZD

Czym, dokąd, za ile? Czyli wszystko o tym jak dojechać na swój wymarzony wypoczynek ... szczegóły

Katalog Web Express

  © www.gory.com.pl 2000-2002  
ulubione startuj z www.gory.com.pl