www.gory.com.pl - używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnym ustawieniem przeglądarki.
::MENU
miejsca noclegowemiejsca noclegowe

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy położony jest w Sudetach Zachodnich i obejmuje szczytowe partie Karkonoszy z głównym szczytem Śnieżką. Został utworzony w 1959 roku. Obejmuje powierzchnię 5548 ha w tym 1716 ha w rezerwatach ścisłych, zajmujących całe piętro kosodrzewiny i piętro alpejskie. Obszar KPN podzielony jest na sześć obwodów ochronnych. Ponadto w obręb Karkonoskiego Parku Narodowego wchodzą dwie enklawy: Wodospad Szklarki i Chojnik.
Granica parku przebiega od Torfowiska pod Kamiennikiem i wąwozu Kamieńczyka na zachodzie po przełęcz Okraj na wschodzie. Wzdłuż całej granicy państwowej KPN sąsiaduje z czeskim parkiem narodowym.


kliknij tutaj aby zobaczyć w powiększeniu
Karkonosze

Park charakteryzuje się bogatą i urozmaiconą rzeźbą - grupy skał o fantastycznych kształtach, rumowiska skalne, gołoborza, cyrki polodowcowe i jeziora górskie, liczne źródła i potoki. Najbardziej znanymi skałkami i jednocześnie najczęściej odwiedzanymi są Pielgrzymy, Trzy Świnki, Końskie Łby, Kukułcze Skały. Cyrki polodowcowe są wynikiem ostatniego zlodowacenia. Bardzo charakterystyczne są Mały i Wielki Staw, a także Śnieżne Kotły. Interesująca jest Równia pod Śnieżką z wybijającym się ponad nią ostańcem zwietrzelinowym jakim jest Śnieżka.


Równia pod Śnieżką
Równia pod Śnieżką

Pod względem florystycznym Karkonoski Park Narodowy charakteryzuje się roślinnością o układzie piętrowym. Regiel dolny porośnięty jest niewielkimi partiami lasów bukowych, natomiast regiel dolny porośnięty jest naturalnym borem świerkowym z licznymi torfowiskami. Piętro kosodrzewiny porasta nie tylko kosówka lecz również ziołorośla, krzewy z wierzbą lapońską i śląską, brzozą śląską, brzozą karpacką i czeremchą skalną. W piętrze alpejskim spotykamy wiele chronionych gatunków endemicznych jak: skalnica bazaltowa, dzwonek karkonoski, jarząb sudecki.
Wśród fauny do gatunków rzadkich zaliczyć trzeba: muflona, ryjówkę górską, siewkę górską.


Jeśli potrzebujesz więcej informacji o KPN - kliknij tutaj

wstecz

::INFORMACJE

::INFORMACJE

Informacje o ciekawych miejscach, szlakach turystycznych i o tym wszystkim co trzeba zobaczyć będąc w górach ... więcej

::WIZYTÓWKI
::POGODA

Zobacz warunki pogodowe w górach ... więcej

::KAMERY ONLINE

W dziale "widoków" online zawsze ciekawe linki ... zobacz

::DOJAZD

Czym, dokąd, za ile? Czyli wszystko o tym jak dojechać na swój wymarzony wypoczynek ... szczegóły

Katalog Web Express

  © www.gory.com.pl 2000-2016  
ulubione startuj z www.gory.com.pl