::MENU
strona główna
miejsca noclegowe
miejsca noclegowe
księgarnia
www.konkurs.gory.com.pl
jak dodać swój ośrodek?
promocja na stronach www.gory.com.pl
jak korzystać ze strony?
pasma górskie
parki narodowe
jak dojechać w góry?
bezpieczeństwo w górach
www.klub.gory.com.pl
ciekawe miejsca
galeria
galeria
linki
księga gości
kontakt
uwagi o stronie

Pieniny

Pieniny to nazwa, która w zasadzie odnosi się do największego w pasie skałkowym masywu wapiennego, przeciętego wąskim, bardzo krętym przełomem Dunajca. Jednak w sensie regionalnym jest ona rozciągnięta na cały pas skałkowy w granicach Polski. Pieniny, w tym znaczeniu, stanowią wąską strefę o szerokości od 2 do 6 km, oddzielającą Kotlinę Orawsko-Nowotarską od Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Skałki tworzą tu wyraźne pasmo górskie przecięte przełomami Dunajca na trzy człony: grzbiet Braniska-Hombarku pomiędzy Dursztynem a Niedzicą, właściwe Pieniny (Trzy Korony 982 m) od Czorsztyna po Szczawnicę oraz Małe Pieniny (1052 m), ciągnące się na wschód od Dunajca. Każdy z wymienionych odcinków ma ok. 10 km długości. Pod względem krajobrazowym najbardziej urozmaicona jest część środkowa. Ta atrakcyjność związana jest ze skałkami i głębokimi wcięciami przez dolinę Dunajca. Przy odległości w linii prostej 2,5 km Dunajec tworzy aż 7 meandrów (zakrętów), osiągając aż 9 km długości. Wysokość skałek w przełomie waha się między 300-500 m, a dno zwęża się miejscami do zaledwie kilkunastu metrów i jest całkowicie wypełnione przez wody rzeki.
Małe Pieniny, wbrew nazwie, wcale nie są najmniejsze. Wręcz przeciwnie, są najwyższe (Wysokie Skałki 1052 m), ale nie mają tak urozmaiconej rzeźby jak Pieniny właściwe. Cały region, mimo niewielkich rozmiarów, jest bardzo bogaty pod względem geobotanicznym. Szata roślinna związana jest z podłożem wapiennym, stromością stoków i z przeszłością geologiczną. Pewne osobliwości wykazuje świat zwierząt. Ze względu na tak ogromne bogactwa środowiska naturalnego, powołano tu Pieniński Park Narodowy. W Małych Pieninach również utworzono obszar ochronny - rezerwat skalny - Wąwóz Homole. Ten mały obszar cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, praktycznie w każdym wieku. Największą atrakcją cieszą się coroczne spływy Dunajcem. Godnym polecenia jest Zamek Królewski w Czorsztynie, Zamek Horvathów w Niedzicy, zapora na Dunajcu. Największą jednak atrakcją są same góry - rzecz jasna.

wstecz

::INFORMACJE

Literatura o tematyce góskiej: albumy, encyklopedie, leksykony, mapy, przewodniki, przyroda, opowiadania, literatura faktu, literatura dziecięca, humor
                       ... więcej

::INFORMACJE

Informacje o ciekawych miejscach, szlakach turystycznych i o tym wszystkim co trzeba zobaczyć będąc w górach ... więcej

::POGODA

Zobacz warunki pogodowe w górach ... więcej

::KAMERY ONLINE

W dziale "widoków" online zawsze ciekawe linki ... zobacz

::DOJAZD

Czym, dokąd, za ile? Czyli wszystko o tym jak dojechać na swój wymarzony wypoczynek ... szczegóły

Katalog Web Express

  © www.gory.com.pl 2000-2002  
ulubione startuj z www.gory.com.pl