::MENU
strona główna
miejsca noclegowe
miejsca noclegowe
księgarnia
www.konkurs.gory.com.pl
jak dodać swój ośrodek?
promocja na stronach www.gory.com.pl
jak korzystać ze strony?
pasma górskie
parki narodowe
jak dojechać w góry?
bezpieczeństwo w górach
www.klub.gory.com.pl
ciekawe miejsca
galeria
galeria
linki
księga gości
kontakt
uwagi o stronie

Na Śnieżkę przez Słonecznik

Szlak proponujemy rozpocząć od Świątyni Wang , czyli od miejsca, które bywa przystankiem wycieczek wychodzących jak i powracających z gór. Tutaj rozpoczyna się granica Karkonoskiego Parku Narodowego. Pierwszy odcinek, najatrakcyjniejszej naszym zdaniem trasy, prowadzi właśnie od kościółka Wang na Polanę. Od Świątyni Wang idziemy szeroką kamienną drogą, która prowadzi aż do schroniska Strzecha Akademicka. Dochodząc na Polanę musimy skręcić w prawo, gdzie zmierzając żółtym szlakiem dojdziemy do Pielgrzymów (1204 m). Zanim jednak osiągniemy ten cel musimy lasem pokonać dosyć strome podejście, mijając po prawej stronie skałkę - Koci Zamek (Kotki).
Pielgrzymy są chyba najpiękniejszymi skałkami w Karkonoszach. Te monumentalne wieżyce, osiągające do 25 m wysokości, reprezentują klasyczne formy wietrzenia granitu karkonoskiego. Występują w nich dobrze rozwinięte kociołki skalne. Legenda mówi o grzesznych pielgrzymach przemienionych na szlaku w skały.
Idąc dalej żółtym szlakiem, który po opadach lub wiosennych roztopach jest bardzo nieprzyjemny do przejścia. Wchodzimy w piętro kosówki i po ok. 35 min. osiągamy Słonecznik (1423) m.
Słonecznik jest najbardziej widoczną skałą w Karkonoszach, dlatego też umieszczana była już na starych mapach tego pasma. Słonecznik ma 12 m wysokości, a silne spękania utworzyły kilka filarów, z których najbardziej wysunięty na północ przypomina kubistycznie wykutą postać ludzką. Dało to początek licznym legendą m.in. o diable, który chciał zasypać Kotlinę Jeleniogórską i dopiero bicie dzwonów na Anioł Pański przemieniło go w ogromny głaz. Dawniej lokalizowano tu siedzibę Ducha Gór. Z miejsca gdzie znajduje się Słonecznik żółtym szlakiem dochodzimy do szlaku czerwonego na Srebrny Upłaz. Dalsze wędrowanie nie powinno nam sprawić większych problemów (w okresie letnim). W okresie zimowym szlak, którym dalej zmierzamy w kierunku Śnieżki jest często zamykany. Jest związane z zagrożeniem oberwania się nawisów śnieżnych, które tworzą się nad kotłami Wielkiego i Małego Stawu. Dla orientacji, przy dużej pokrywie śnieżnej, zostały wbite w podłoże wysokie tyczki. Ta część wędrówki nie wymaga od nas wielkiego wysiłku. Szlak czerwony biegnie po wyjątkowo płaskim terenie. Po lewej stronie, 200 m niżej, znajdują się chyba najpiękniejsze stawy w Karkonoszach: Wielki Staw i Mały Staw .
Wielki Staw, o powierzchni 8,2 ha i głębokości dochodzącej do 25 m, stanowi największy zbiornik polodowcowy Karkonoszy. Temperatura wody latem waha się między 8,8 Co a 14,2 Co. Schodząc kilka kroków ze szlaku możemy podziwiać piękno Wielkiego Stawu z punktu widokowego. Na zboczach stawu rośnie wiele rzadkich roślin m.in. wawrzynek, wilcze łyko i brzoza karpacka.
Mały Staw ma powierzchnię 2,8 ha, głębokość do 7 m i położony jest na wysokości 1183 m, na dnie wielkiego kotła polodowcowego.
Podążając szlakiem czerwonym, łączymy się ze szlakiem na Śnieżkę przez Złotówkę

powrót

::INFORMACJE

Literatura o tematyce góskiej: albumy, encyklopedie, leksykony, mapy, przewodniki, przyroda, opowiadania, literatura faktu, literatura dziecięca, humor
                       ... więcej

::INFORMACJE

Informacje o ciekawych miejscach, szlakach turystycznych i o tym wszystkim co trzeba zobaczyć będąc w górach ... więcej

::POGODA

Zobacz warunki pogodowe w górach ... więcej

::KAMERY ONLINE

W dziale "widoków" online zawsze ciekawe linki ... zobacz

::DOJAZD

Czym, dokąd, za ile? Czyli wszystko o tym jak dojechać na swój wymarzony wypoczynek ... szczegóły

Katalog Web Express

  © www.gory.com.pl 2000-2002  
ulubione startuj z www.gory.com.pl