::MENU
strona główna
miejsca noclegowe
miejsca noclegowe
księgarnia
www.konkurs.gory.com.pl
jak dodać swój ośrodek?
promocja na stronach www.gory.com.pl
jak korzystać ze strony?
pasma górskie
parki narodowe
jak dojechać w góry?
bezpieczeństwo w górach
www.klub.gory.com.pl
ciekawe miejsca
galeria
galeria
linki
księga gości
kontakt
uwagi o stronie

Do Przesieki przez_Borowice

Wyruszamy szlakiem zielonym, za którego znakami maszerujemy aż do celu czyli do Przesieki. Sprzed Dworca PKP w Karpaczu wspomnianym wyżej szlakiem kierujemy się na zachód, identycznie jak w opisywanym szlaku przez Czoło do Sosnówki omijamy od północy Karpatkę (727 m), przechodzimy przez Zarzecze, przecinamy Husycką Górkę Saneczkową i dochodzimy do Świątyni Wang. Po zwiedzeniu tego interesującego sprowadzonego ze Skandynawii obiektu, wyruszamy w dalszą drogę równie ciekawą dla tych, którzy uwielbiają obcować z pięknem natury. Szlakiem zielonym idziemy w kierunku Przełęczy Bierutowickiej. Lecz nie dochodzimy do przełęczy, gdyż nasz szlak skręca wcześniej w lewo na Borowice. Przecinamy Drogę Chomontową i obchodzimy Czarną Górę (905 m) od północnej strony. Maszerując przez cały czas w lesie przecinamy Jeleni Potok i dochodzimy do mostku na Jodłówce, za którym dołącza z lewej szlak żółty. Szlaki żółty i zielony okrążają od południa wieś Borowice.
Ta mała urocza wieś powstała, w 1644 r., z gospodarstwa cieśli Marcina Marksteinera. Został on sprowadzony aż ze Szwajcarii do budowy tam rzecznych.
Powyżej Borowic, podczas ostatniej wojny, budowano Drogę Sudecką, zatrudniając jeńców wojennych. Ci, którzy nie zmarli z wycieńczenia, zostali zamordowani i pochowani w 38 bezimiennych mogiłach. Będąc w Borowicach warto zajrzeć na ten cmentarzyk, tym bardziej, że znajduje się blisko, zaledwie 15 minut od przystanku PKS w górę Drogą Sudecką.
Dalej przemierzamy szlak zielony w dół. Po 10 minutach dochodzimy do Kaskady. Jest to niewielki wodospad wysokości zaledwie 5 m. Od tego miejsca znów idziemy dwoma szlakami, tym razem zielonym i czarnym, którymi po chwilce dochodzimy do Wodospadu Podgórnej. Wody Podgórnej spadają tutuj ze skalnego progu o wysokości 10 m, żłobiąc w nim niewielką rynnę o szerokości 3-4 m. Geneza tego wodospadu jest taka, jak wielu wodospadów w Karkonoszach. Powstał on w wyniku gwałtownego dźwigania bloku skalnego podczas alpejskich ruchów górotwórczych. Od miejsca, gdzie znajduje się wodospad już niedaleko do Przesieki. Tutaj krzyżuje się wiele szlaków (zielony, niebieski, czarny i żółty). Tutaj również zbiegają się potoki Czerwienia, Podgórnej i Myi.
Ta malownicza letniskowa wieś rozwinęła się z bud pasterskich na miejscu osady węglarsko-pasterskiej. Po raz pierwszy wspomniano o niej w 1618 roku. Nieco później Przesieka była już wsią. Ludność trudniła się hodowlą kóz, sadownictwem, i tkactwem. Przesieka jako miejsce wypoczynku, została odkryta przez śląskiego malarza Dresslera podczas jego pobytu w 1890 r. Właśnie dzięki niemu i jego opinią wygłaszanym na temat Przesieki, zaczęli tu przyjeżdżać letnicy z różnych części Śląska i nie tylko. Przesieka otoczona jest pagórami o wysokości do 610 m. Na południu wybija się Widok (610 m), na wschodzie Bukowna (542 m), a od północnego-zachodu Przesiecka Góra (610 m). Z nich rozciągają się wspaniałe widoki na Kotlinę Jeleniogórską, Przedgórze Karkonoszy i Wschodnie Karkonosze. U podnóża tych wzniesień znajdują się liczne różnej wielkości skałki granitowe z interesującymi kociołkami wietrzeniowymi. Niektóre z nich posiadają własne nazwy jak Waloński Kamień, Schodki czy Szachownica. W Przesiece zachowały się zarówno zabytki budownictwa ludowego jak i stylowe domy letniskowe z przełomu XIX/XXw. Po II wojnie światowej odnaleziono właśnie tutaj kilka obrazów Jana Matejki.

powrót

::INFORMACJE

Literatura o tematyce góskiej: albumy, encyklopedie, leksykony, mapy, przewodniki, przyroda, opowiadania, literatura faktu, literatura dziecięca, humor
                       ... więcej

::INFORMACJE

Informacje o ciekawych miejscach, szlakach turystycznych i o tym wszystkim co trzeba zobaczyć będąc w górach ... więcej

::POGODA

Zobacz warunki pogodowe w górach ... więcej

::KAMERY ONLINE

W dziale "widoków" online zawsze ciekawe linki ... zobacz

::DOJAZD

Czym, dokąd, za ile? Czyli wszystko o tym jak dojechać na swój wymarzony wypoczynek ... szczegóły

Katalog Web Express

  © www.gory.com.pl 2000-2002  
ulubione startuj z www.gory.com.pl