::MENU
strona główna
miejsca noclegowe
miejsca noclegowe
księgarnia
www.konkurs.gory.com.pl
jak dodać swój ośrodek?
promocja na stronach www.gory.com.pl
jak korzystać ze strony?
pasma górskie
parki narodowe
jak dojechać w góry?
bezpieczeństwo w górach
www.klub.gory.com.pl
ciekawe miejsca
galeria
galeria
linki
księga gości
kontakt
uwagi o stronie

Do Miłkowa przez Grabowiec

Naszą wycieczkę możemy rozpocząć od Wodospadu Łomnicy. Stąd idziemy szlakiem czerwonym "kawałeczek" za tamę, gdzie skręcamy w lewo. Przechodzimy koło Karpatki (726 m), szlak zaczyna pnąc się w górę. Koło sanatorium Zarzecze przecinamy szlak zielony. Teraz stromo w dolinę Dzikiego Potoku, za którym łąkami dochodzimy do lasu. Krótkie strome podejście wprowadza nas na łagodny trawers, którym okrążamy od wschodu Czoło (874 m). Wkrótce osiągamy Przełączkę (720 m) - niewielką polanę. Tutaj z lewej dołącza szlak żółty. Można nim dojść do Dobrego Źródła i stąd za znakami niebieskimi do Miłkowa. My jednak nie zbaczamy i trzymając się szlaku czerwonego, mijamy z prawej szczyt Grabowca (784 m). Po chwili dochodzimy do zgrupowania granitowych skałek. Pierwsza to Ostra - charakterystyczna iglica stercząca 16 m nad stokiem. Następna to Mała, posiadające typowe dla mikrogranitu ostrobokowe formy wietrzenia. Ostatnią jest Patelnia na którą można wejść po schodkach. Patelnia stanowi dobry punkt widokowy na wschodnią część Przedgórza Karkonoszy. Za Patelnią schodzimy łukiem w prawo. Po drodze dochodzimy do miejsca gdzie nasz szlak czerwony przecina się z szlakiem niebieskim biegnącym od kaplicy Św. Anny. Tutaj zmieniamy nasze szlaki i dalszą wędrówkę kontynuujemy właśnie szlakiem niebieskim Schodzimy nim stromo w dół. Przed nami rozciągają się widoki na masyw Rudaw Janowickich z wyróżniającymi się kopkami Gór Sokolich oraz wschodnią partią Karkonoszy. Z dna Kotliny Jeleniogórskiej wyrastają granitowe zalesione pagóry. Wreszcie dotarliśmy do Miłkowa. Jest to stara wieś położona nad Miłkowką, lewobrzeżnym dopływem Łomnicy. Jest tu kilka interesujących zabytków wartych zobaczenia. To jest odpowiedź dlaczego nasza wycieczka dotarła właśnie tu, do Miłkowa. Najciekawszym jest kościół parafialny o murach, których wiek sięga XIV-XV wieku. Kościół został przebudowany w latach 1542-46. Powstał wówczas kasetonowy strop i dwa portale, a także ławy. Rzeźba Madonny to dzieło gotyckie z XV wieku, natomiast reszta wyposażenia jest barokowa. Osobliwością są płyty nagrobne laborantów, wmurowane w XVIII w. w ściany zewnętrzne. Zespół krzyży pokutnych to pamiątki średniowiecznego prawa karnego, które obowiązywało na Śląsku aż do końca XVI w. Mordercy, któremu udowodniono winę, aby uzyskać przebaczenie kazano wykuć własnoręcznie krzyż pokutny w jednym bloku skalny i ustawić w miejscu zbrodni. Z czasem przeniesiono je w zabudowania i otoczenie kościołów. Szczególnie ciekawe są krzyże które maja wyryte narzędzia zbrodni (kusza, miecz).
W centrum wsi w 1667 r. wystawiono wczesnobarokowy trójskrzydłowy pałac, który po pożarze został przebudowany w stylu klasycystycznym. Pozostałością barokowego wystroju są dwie figury z XVIII na cokole bramy. Warto wybrać się na wzgórze Straconka (478 m), położone na południowy-zachód od Miłkowa przy drodze do Ścięgien. tutaj zachowała się cylindryczna, kamienna wieża z 1677 r. Budowla ta pełniła w dobrach ówczesnego właściciela Karpacza i Miłkowa hr.Zierotina, rolę szubienicy. Zapisał się on niechlubnie w historii regionu jako jeden z najbardziej najbardziej bezwzględnych i nieludzkich feudałów. Na szubienicy tej miano stracić czteroosobową rodzinę z Karpacza.
Warto zajrzeć do kamieniołomu granitu znajdującego się przy drodze Jelenia Góra - Karpacz. Ten, kto interesuje się bardziej przyrodą może zajrzeć do Leśnego Banku Genów. Tutaj przechowywane są nasiona zbierane w Sudetach z drzew rosnących na naturalnych stanowiskach. Tutaj kończy się nasza wycieczka, którą należy zaliczyć do grupy łatwych, dobrych na rozgrzewkę przed wyprawą w wyższe partie Karkonoszy.

powrót

::INFORMACJE

Literatura o tematyce góskiej: albumy, encyklopedie, leksykony, mapy, przewodniki, przyroda, opowiadania, literatura faktu, literatura dziecięca, humor
                       ... więcej

::INFORMACJE

Informacje o ciekawych miejscach, szlakach turystycznych i o tym wszystkim co trzeba zobaczyć będąc w górach ... więcej

::POGODA

Zobacz warunki pogodowe w górach ... więcej

::KAMERY ONLINE

W dziale "widoków" online zawsze ciekawe linki ... zobacz

::DOJAZD

Czym, dokąd, za ile? Czyli wszystko o tym jak dojechać na swój wymarzony wypoczynek ... szczegóły

Katalog Web Express

  © www.gory.com.pl 2000-2002  
ulubione startuj z www.gory.com.pl